Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

Dysfunkcje seksualne: przyczyny, diagnoza, leczenie i naturalne środki zaradcze

W życiu każdego z nas mogą pojawić się okresy, w których pojawiają się różne problemy trudne do przezwyciężenia, nawet na płaszczyźnie seksualnej. Dzieje się tak na przykład w okresie dojrzewania, kiedy zmagamy się z pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, lub podczas ciąży i połogu, kiedy możemy napotkać przeszkody, które mogą mieć wpływ na związek pary.

Nie mniej ważne są menopauza i andropauza, które zmieniają czas i sposób reagowania seksualnego. Znajomość własnego ciała pozwala w takich momentach określić, co może stać się nowymi alternatywami dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Choroby lub przyjmowanie leków mogą negatywnie wpływać na sferę seksualną, w mniej lub bardziej przejściowy sposób. To samo można powiedzieć o stresie, gdzie nastrój i pragnienie mogą ulec istotnym zmianom.

Zobaczmy, jakie są główne rodzaje dysfunkcji seksualnych, które wpływają zarówno mężczyzn jak i kobiet, główne przyczyny i jak można interweniować z zabiegów i naturalnych środków.

Jakie są rodzaje dysfunkcji seksualnych?

W przeszłości dysfunkcje seksualne były klasyfikowane według poszczególnych faz reakcji seksualnej, ale dziś nie dotyczy to już zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ponieważ trzy główne fazy (pożądanie, podniecenie i orgazm) są ze sobą powiązane i trudno je rozdzielić. To, co łączy różne dysfunkcje, to anomalia w procesie reakcji seksualnej, która jest odczuwana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety jako dyskomfort, który może nawet pogorszyć jakość seksualności w parze.

Dysfunkcje seksualne u kobiet można sklasyfikować następująco:

 • zaburzenie pożądania i podniecenia: gdy kobieta nie wykazuje inicjatywy seksualnej i nie reaguje na próby zbliżenia ze strony partnera, zmniejszenie przyjemności i podniecenia podczas stosunku;
 • zaburzenie orgazmu: charakteryzuje się ciągłym opóźnieniem, brakiem orgazmu, a następnie doznaniami przyjemności w grze wstępnej, podczas aktu penetracji. Dysfunkcja ta może mieć charakter bezwzględny w tym sensie, że kobieta nie jest w stanie osiągnąć orgazmu w żadnych okolicznościach lub sytuacyjny, kiedy może go osiągnąć tylko w szczególnych okolicznościach;
 • ból miednicy i vaginy: charakteryzuje się intensywnym bólem podczas stosunku i penetracji związanym ze strachem lub lękiem przed wykonaniem.

Główne dysfunkcje seksualne, które dotykają płeć męską to:

 • hipoaktywne zaburzenie pożądania: gdzie pożądanie jest zahamowane z obniżoną, jeśli nie słabą inicjatywą seksualną i powolnymi reakcjami na prośby partnera;
 • Zaburzenia erekcji: trudności z erekcją, które mogą również przekształcić się w impotencję. Zaburzeniom tym często towarzyszy niepokój, lęk przed porażką, zamartwianie się, słabe pobudzenie. Przyczyn jest wiele i obejmują zarówno problemy organiczne, jak i krążeniowe, neurologiczne, psychologiczne;
 • Przedwczesny wytrysk: niezdolność do kontrolowania wytrysku zgodnie z własną wolą, po kilku pchnięciach lub nawet przed rozpoczęciem penetracji. Aby zostać zdefiniowanym jako zaburzenie, musi ono powodować dyskomfort u danej osoby. Główne przyczyny są ściśle psychologiczne;
 • Opóźniony wytrysk: który charakteryzuje się powtarzającym się opóźnieniem lub brakiem orgazmu nawet po stymulacji lub pobudzeniu. Rzadko przyczyny są wyłącznie organiczne, ale raczej mogą być związane z traumatycznymi wydarzeniami i problemami psychologicznymi.

Dysfunkcje, które dotykają mężczyzn mogą być uogólnione lub sporadyczne, w zależności od problemu, który może wystąpić od początku aktywności seksualnej lub od konkretnego momentu. Dlatego mogą one wystąpić tylko przy określonych rodzajach stymulacji lub z określonymi partnerami.

Jakie są przyczyny dysfunkcji seksualnych?

Jakie są przyczyny dysfunkcji seksualnych?

Główne przyczyny dysfunkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet są albo fizyczne, albo psychologiczne. W większości przypadków pochodzenie jest związane ze sferą psychiczną, ale zawsze zaleca się wykluczenie innych przyczyn poprzez przeprowadzenie dogłębnych badań i rozmowę z ekspertem.

W celu zrozumienia, a tym samym postawienia precyzyjnej diagnozy dysfunkcji seksualnej, konieczna jest ocena: dyskomfortu osoby i czasu jego trwania. Minimalny czas trwania dyskomfortu, pozwalający na zidentyfikowanie problemu, to co najmniej sześć miesięcy odczuwane przez osobę badaną jako stan dyskomfortu.

Z klinicznego punktu widzenia wszystkie te epizody, które pojawiają się sporadycznie i nie trwają przez dłuższy czas, nie mogą być uważane za poważne problemy, podobnie jak wydarzenia, które nie są doświadczane przez parę jako problematyczne.

Z obawy przed oceną ze strony przyjaciół i rodziny, ludzie często nie chcą mówić o problemie lub dzielić się nim z innymi, przez co w końcu nie radzą sobie z nim i są zawstydzeni. W innych przypadkach, ludzie mogą skończyć obwiniając swojego partnera i uczynić sytuację jeszcze bardziej problematyczną. Radzenie sobie z dysfunkcją seksualną z ekspertem pozwala natomiast na zidentyfikowanie przyczyny problemu, a tym samym znalezienie odpowiednich interwencji terapeutycznych i promowanie rozwiązania zaburzenia.

Specjalistą, do którego należy się zwrócić w przypadku zaburzeń seksualnych, jest seksuolog kliniczny, psycholog, który posiada odpowiednie umiejętności, aby zrozumieć problem i interweniować, proponując leczenie farmakologiczne lub konkretne sesje.

Produkty i dieta zwiększająca libido

Prawidłowa dieta pomaga nie tylko w osiągnięciu dobrego samopoczucia fizycznego, ale również przyczynia się do poprawy życia seksualnego zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wyeliminowanie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu i prowadzenie życia z dala od źródeł stresu jest podstawą, ale prawidłowa dieta może również przyczynić się do poprawy dysfunkcji seksualnych, zwłaszcza u mężczyzn, którzy cierpią z powodu problemów z erekcją. W związku z tym zalecane są następujące produkty spożywcze

 • oliwa z oliwek: może przynieść korzyści na poziomie sercowo-naczyniowym;
 • ostrygi: bogate w cynk pomagają utrzymać prostatę w zdrowiu i zwiększają produkcję testosteronu;
 • łosoś, makrela i sardynki: pomagają zwalczać zaburzenia erekcji dzięki dużej ilości tłuszczów omega 3;
 • arbuz i ostra papryka: o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne;
 • pomidory i pistacje: które pomagają zwiększyć libido, poziom testosteronu, jak również mają działanie przeciwutleniające;
 • buraki: pomagają rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi.

Leczenie dysfunkcji seksualnych

Leczenie dysfunkcji seksualnych

Po sześciu miesiącach, podczas których występują różne objawy, konieczne jest zrozumienie przyczyny, która nie musi być pochodzenia patologicznego, ale może być związana z konkretnym okresem w naszym życiu, w którym jesteśmy bardzo zestresowani lub doświadczamy dyskomfortu w małżeństwie. Jeśli problem ma charakter ciągły, tak że ogranicza jakość życia jednostki lub pary, specjalista wskaże najbardziej odpowiednią ścieżkę terapeutyczną dla Twojego problemu, wizyty specjalistyczne i dalsze badania diagnostyczne/przyrządowe.

Opinia seksuologa ma zasadnicze znaczenie po zrozumieniu problemu, aby ukierunkować się na terapie, które mogą pomóc w ustąpieniu objawów i uzyskaniu rozwiązania problemu. Terapie te będą angażować podmiot, ale także partnera, starając się interweniować zarówno w aspektach emocjonalnych, jak i poznawczych:

 • przeformułowanie reakcji behawioralnych i sposobów odnoszenia się do siebie nawzajem;
 • promowanie większej wiedzy o sobie samym i o sobie samym z innymi;
 • poprzez zwiększenie świadomości własnej przyjemności;
 • pomoc w zrozumieniu własnego sposobu przeżywania dzielenia się seksualnością z drugą osobą.

Naturalne środki zaradcze

Naturalne środki lecznicze mogą stanowić ważne wsparcie dla terapii farmakologicznych zarówno w przypadku dysfunkcji męskich, jak i kobiecych. Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z ekspertem, przechodząc badania w celu osiągnięcia dokładnej diagnozy, określając właściwą terapię do naśladowania. Zobaczmy, jakie są najlepsze naturalne środki zaradcze, zalecane, aby pomóc znaleźć właściwą równowagę:

 • maca: jest to mała roślina, która rośnie w obszarach Boliwii i Peru, która przyjmuje nazwę „peruwiański żeń-szeń”, który pomaga stymulować pożądanie seksualne, aby zwiększyć poziom produkcji spermy. Może być stosowany w postaci suchego wyciągu, przez okres nie przekraczający 2 miesięcy. Nie wydaje się mieć żadnych szczególnych przeciwwskazań, ale nie jest zalecany w przypadku wahań nastroju, problemów z tarczycą, ciąży i laktacji;
 • damiana: mały krzew, który rośnie w Meksyku i na Karaibach, znany również jako „herbata Meksykanów”, ponieważ jego liście były używane przez Majów jako afrodyzjak. Zalecany jest w przypadkach zaburzeń erekcji związanych z czynnikami psychologicznymi, stresem, depresją i zmęczeniem. Może również działać poprzez pomoc we wzmocnieniu systemu hormonalnego. Może być podawany w postaci suchego wyciągu, który należy przyjmować między posiłkami. W przypadku nadmiernej dawki może powodować problemy z bezsennością, bóle głowy i prostaty. Nie jest zalecany do stosowania przez diabetyków i tych, którzy przyjmują leki kontrolujące poziom cukru we krwi;
 • muira puana: to roślina z Amazonii, której znaczenie to „drzewo mocy”. Z jego drewna pozyskuje się substancję, która jest stosowana w celu przeciwdziałania zmniejszonemu pożądaniu i nadmiernemu zmęczeniu fizycznemu. To może pomóc w mężczyzn do stymulowania pożądania seksualnego i erekcji. Jedna lub dwie filiżanki dziennie mogą być przyjmowane w postaci odwaru. W przypadku nadmiernej dawki może powodować bóle głowy, bóle brzucha, pobudzenie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *